Ali se telo lahko razstrupi brez dodatne pomoči?
V telesu že imamo vzpostavljene različne mehanizme za čiščenje telesa. Organi kot so ledvica, jetra, pljuča, celoten limfni sistem in črevesje skrbijo za odstranjevanje strupov iz telesa. Še posebno jetra so znana kot glavni organ, ki čisti telo. Če smo zdravi, načeloma telo lahko samo poskrbi za ravnovesje v telesu in se sproti znebi vseh škodljivih snovi.
Ko pa le eden izmed organov oziroma sistemov ne deluje točno tako, kot bi moral, lahko pride do kopičenja strupov v telesu. Takrat začnejo obremenjevati določene dele telesa, organe in kmalu lahko pride do razvoja najrazličnejših zdravstvenih težav. Kar se še posebej rado zgodi, če smo pod kakršnim koli stresom. Zato je priporočljivo, da telesu pomagamo in vsake toliko telo razstrupimo.
Kaj je pravzaprav razstrupljanje telesa?
Razstrupljanje ali detoksifikacija telesa je odstranjevanje nakopičenih škodljivih snovi iz telesa. V uradni medicini se razstrupljanje uporablja za odstranjevanje zaužitih strupov oziroma pri odvajanje od drog in alkohola.
Pri nas razstrupljevalna terapija spada v komplementarno medicino, kar pomeni, da jo uporabljamo v sodelovanju z uradno medicino. Razstrupljanje telesa se uporablja za krepitev telesa, za preprečitev nastanka bolezni, pomoč pri hitrejšem okrevanju ali zdravljenju bolezenskih stanj. Razstrupljanje lahko spodbudi odstranjevanje nakopičenih strupov iz telesa in pomaga pri učinkovitejšem delovanje jeter, ledvic, pljuč in črevesja.
Posledice zastrupljenosti telesa s strupi
Zaradi nakopičenih in zastalih strupov v črevesju se lahko razvijejo številna obolenja. Zajedalci in vnetja lahko povzročijo težave, kot so:
- tesnoba,
- depresija,
- napihnjenost,
- glavoboli,
- astma,
- artritis,
- debelost,
- zastajanje vode,
- hormonske težave,
- hemeroidi,
- bronhialne bolezni,
- luskavica in dermatitis,
- težave z zanositvijo,
- pogosta obolenja,
- prebavne težave.
- nepojasnjena utrujenost,
- počasno izločanje,
- razdražena koža,
- alergije,
- PMS,
- depresija, hormonske težave
Presežek strupenih odpadkov v celicah in tkivih pa je lahko vzrok tudi za težave s pritiskom, srcem, holesterolom, vnetja in nenazadnje rakava obolenja.
Zakaj je razstrupljanje pomembno?
Z razstrupljanjem pripomoremo k normalnemu delovanje vseh vitalnih procesov v telesu. Razstrupljanje telesa ni le modni hit, saj se že stoletja uporablja v številnih kulturah po vsem svetu. Čiščenje in razstrupljanje telesa so kot zdravilno tehniko uporabljali že stari Grkih in Egipčani. Pomoč telesu, da se razstrupi, je vedno bolj pomembno in je dober začetek vsakega zdravljenja.
Razstrupljanje je počitek, čiščenje in negovanje telesa od znotraj navzven. Z odstranitvijo in odpravljanjem toksinov ter hranjenjem vašega telesa z zdravimi hranil, vam lahko razstrupljanje pomaga pri preprečevanju bolezni in obnovi vaših sposobnosti za ohranjanje optimalnega zdravja.
Znanstvene raziskave kažejo, da je razstrupljanje koristno za zdravje. Danes je toksinov v okolju več kot kdajkoli prej, zato je razstrupljanje ključnega pomena za naše zdravje.
4 tehnike za čiščenje telesa
Pod čiščenje telesa spadajo različne tehnike razstrupljanja. Mednje uvrščamo:
- klistiranje in hidrokolonoterapija
- postenje
- kelacijo
- dieto
- in seveda številne druge.
1. Klistiranje in hidrokolonoterapija
Klistir in hidrokolonoterapija sta dve možnosti za čiščenje črevesja. Na ta dva načina črevesju pomagamo, da se v njem spet lahko naselijo dobre probiotične bakterije. Probiotiki skrbijo za dobro delovanje imunskega sistema, ki se nahaja ob prebavnem traktu.
2. Postenje
Post je zelo stara tehnika za čiščenje telesa, ki je svoje mesto našla tudi v različnih kulturah. Nekateri se posta lotevajo tudi z namenom hujšanja, mi pa ga priporočamo za razstrupljanje. Vrst posta je veliko in pomembno je, da najdemo tistega, ki nam najbolj ustreza.
Postenje se razlikuje že po dolžini trajanja. Nekateri posti trajajo en dan (oziroma 24 ur), drugi nekaj dni ali celo tednov. Pogosto se srečujemo s kratkotrajnimi posti, kjer dan ali dva uživamo le vodo in nesladkan čaj ali pa zelenjavne sokove. Ne glede na to, katerega posta se lotimo, imejte v mislih, da se naslednji dan po postu ne najeste preveč. Pustite telesu, naj se počasi nazaj navadi na hrano, ki ste jo uživali pred postom.
3. Kelacija
Kelacija je postopek, ki ga opravljajo strokovnjaki z ustreznim znanjem. Postopek kelacije je pri nas manj znan, gre pa za infuzijo, ki jo dobimo v krvni obtok. Nase veže proste radikale, ione težkih kovin in prenakopičene minerale, ki jih telo potem naravno izloči z urinom.
4. Dieta
Razstrupljanje v prvi vrsti ni namenjeno hujšanju oziroma dieti, je pa hujšanje posledica razstrupljanja.
Na nek način tudi hujšanje lahko spada pod razstrupljanje, saj pri hujšanju črtamo vso hrano, ki organizem zastruplja in povzroča dodatno kopičenje kilogramov.
Nakopičene in zastale maščobe pa so zagotovo tisto, kar telesu onemogoča normalno delovanje. Zato je hujšanje na nek način tudi razstrupljanje telesa.
Ali čiščenje jeter spada pod razstrupljanje telesa?
Jetra vsake 3 minute prefiltrirajo celotno kri in so pri našem zdravju zelo pomembna. Čiščenje jeter je zato zelo pomembno pri razstrupljanju.
Če jetra ne morejo pravilno delovati, to lahko povzroči nastanek številnih bolezni srca in ožilja. Jetra so eden najpomembnejših organov saj s čiščenjem krvi in izločanjem prebavnih sokov opravljajo vitalne funkcije v telesu. Zaradi nepravilnega delovanja jeter nastanejo številne bolezni v prebavi in ožilju. Zaradi kopičenja odmrlih toksinov v jetrih začno nastajati kristalčki holesterola, ki vedno bolj mašijo in onemogočajo dobro delovanje jeter.
Katera je zdrava prehrana za razstrupljanje?
Hrana za razstrupljanje vključuje zelenjavo, nesladko sadje in tudi stročnice. Za razstrupljanje je odlična predvsem limona, saj deluje bazično na telo. Obenem je pomembno, da dnevno popijemo veliko sveže vode, odrasli vsaj dva litra na dan.
Med hrano, ki deluje najbolj razstrupljevalno, uvrščamo:
- Kurkuma
- Šparglji
- Regrat
- Česen
- Ingver
- Zelena
- Limona
- Grenivka
- Artičoke
- Brokoli
- Repa
- Brstični ohrovt
- Zelena
- Olivno olje
- Alge
- Voda
- Kreša
- Ječmenova trava
Poleg pravilne prehrane si lahko pomagamo tudi s prehranskim dopolnilom zeolit. Zeolit klinoptioloit je naravni material in tako odličen dodatek, ko si želimo razstrupiti telo in iz njega odplakniti vse nečistoče in strupe.
Uporablja se pri najrazličenjših težavah in boleznih. Znan je tudi kot vulkanski mineral in njegova uporaba je zelo razširjena.
Med drugim je dostopen v obliki praška, ki ga vmešamo v vodo in popijemo. V našem telesu nato zeolit deluje kot goba in nase veže vse strupe. Mi pa ga nato skupaj s škodljivimi snovmi naravno izločimo iz telesa z urinom.
Razstrupljevalna dieta
Lahko se lotite strogega razstrupljanja, kar pomeni, da dva ali tri dni pijtemo le sveže stisnjene zelenjavne sokove in čaj. Tovrsten postopek je priporočljiv nekajkrat na leto. Najboljši čaji so kopriva, regrat in meta. Strogo razstrupljanje pa ni priporočljivo za nosečnice, doječe mamice in ljudi s kakršnimi kolimi zdravstvenimi težavami. Prav tako med razstrupljanjem obvezno odstranite vse mlečne izdelke, vse živalske produkte, seveda vso predelano in vnaprej pripravljeno hrano ter sladkor, kofein, alkohol in nikotin. K večjemu učinku razstrupljanja bo pripomoglo tudi sproščanje, joga, meditacija oziroma kakršno koli neko umirjanje in sprostitev.
Kaj je zakisanost telesa?
Zakisanost telesa je zastajanje strupov v celicah, tkivih in v vseh naših organih, torej stanje prevelikih količin odpadnih kislin, ki nastajajo v tkivih. Ko se telo prenasiči s kislinami, to lahko povzroča številne bolezni. Naš organizem deluje tako, da odpadne kisline, ki jih ne more izločiti, ponovno vsrkava iz debelega črevesa, od koder jih preko jeter pošlje nazaj v krvni obtok in odloži v tkivih. V tkivih odložene odpadne kisline določajo, ali bo naš organizem zdrav ali bolan.
Skoraj vse bolezni – vključno rakom, hormonskimi motnjami, srčnimi boleznimi, osteoporozo, artritisom, žolčnimi in ledvičnimi kamni, propadanjem zob, depresijo, alzheimerjevo boleznijo… so lahko posledice prekomerne kislosti v našem telesu. Za vzdrževanje stalnega kislinsko-bazičnega ravnotežja se mora višek kislin, ki nastane z dnevno zaužito prehrano, izločiti iz telesa.