Kaj je ščitnica?
Ščitnica je majhna metuljčasta žleza z notranjim izločanjem, ki leži v vratu, malo pred sapnikom.
Kaj dela ščitnica?
Ščitnica proizvaja hormona T4 in T3 oz. tiroksin in trijodtironin.
..
Za kaj skrbi ščitnica?.
Ščitnica skrbi za:
- Pravilno porabo kisika
- Rast
- Razvoj
- Presnovo
- Prebavo
- Metabolizem
- Delovanje srca
- Energijo
- Sintezo proteinov
- Absorpcijo kalcija v kosti
- Uravnano telesno temperaturo.
Zakaj ščitnica pogosto ne deluje pravilno?.
Ščitnica je zelo obremenjena s toksini iz zraka, vode in hrane, prav tako njeno delovanje oslabi stres, pomanjkanje spanja, pomanjkanje vitaminov in mineralov ter staranje.
Obstajajo pa tudi drugi dejavniki, ki prispevajo k temu, da je primanjkovanje tega minerala postal svetovni problem.
- Izpostavljenost strupenim kemikalijam ovira absorpcijo teh dragocenih mineralnih surovin, saj se toksini potegujejo za mesta na receptorjih za jod in tako zavirajo sposobnost telesa, da bi lahko absorbiral jod. Ti toksini sodijo v skupino elementov, znanih kot halogenidi (in njihovi derivati) ter vsi elementi, ki imajo podobno kemijsko strukturo. Halogenidi so bromid, fluorid, klorid in jodid, slednji je edini, ki ima zdravilne učinke za telo.
Leta 1980 je brom (bromidni derivat) nadomestil jod kot ena izmed sestavin testa za kruh. Brom je znani kancerogen, ki povzroča raka na prsih. Ta sprememba v prehranski industriji je povzročila pravo epidemijo obolenj zaradi toksičnosti bromidov. Ljudje so začeli obolevati za motnjami v delovanju ščitnice, mnogim se je le ta povečala ali pa so celo zboleli za rakom ščitnice. Vse omenjene težave pa je povzročilo pomanjkanje joda. Brom so uporabljali tudi za zaplinjevanje pridelkov, zatiranje škodljivcev, v nekaterih gaziranih pijačah in ga dodajali zdravilom na recept.
- Izpostavljenost kloru(oksidirana oblika klorida) in fluoridu, ki ju lahko najdemo v zobnih pastah, oskrbi z vodo in mnogih farmacevtskih zdravilih, dodatno povečuje vsebnost toksinov, ki z jodom tekmujejo za absorpcijo v tkiva po telesu. Če je nasičenost joda v telesnih tkivih dovolj velika, to preprečuje vezavo halogenidov in omogoča njihovo odstranitev iz telesa
Kateri so znaki, da ščitnica ne deluje pravilno?.
- Slabo počutje
- Pomanjkanje energije
- Izpadanje las
- Suha koža
- Krepasti lasje
- Slaba prebava
- Težave s preveliko težo
- Pospešeno hujšanje
- Tesnoba
- Depresija
- Težave s pridobivanjem mišic
- Težave s prebavo
- Napihnjenost
Ali jod vpliva na delovanje ščitnice?.
Ja, ponavadi je ravno pomanjkanje joda tisto, ki botruje k težavam z delovanjem ščitnice.
.
Kaj pa jod, ki ga dodajajo v kruh, sol?.
Vedeti moramo, da naša ščitnica potrebuje organski jod, ne pa dodan anorganski jod, ki ga dodajajo pekovskim izdelkom in soli. Bolje je kupiti nepredelano morsko sol brez dodanega joda, kot pa z dodanim anorganskim jodom.
Jodirana sol v ZDA ni popolnoma odpravila motnje zaradi pomanjkanja joda. Nedavne študije državnega zavoda za zdravje in prehrano kažejo na nizko raven joda pri 50% celotnega prebivalstva (upoštevajoč vse demografske kategorije, vključno z narodnostjo, regijo, ekonomskim statusom, raso in gostoto prebivalstva).
Kako pa si potem lahko zagotovimo, da bo ščitnica dobro delovala?.
Svetujem uživanje:
- Zelene zelenjave
- Neoluščenih in polnozrnatih žit
- Alg in drugih morskih trav
- Majhnih rib, če jih jeste.
Kateri so viri joda?.
Sami nismo sposobni sintetizirati tega minerala in ga težko dobimo v ustreznih količinah tudi s hrano.
Ocean je bogat vir joda.
Morska zelenjava (morska trava) je koncentriran vir joda. Tudi ribe vsebujejo visoke koncentracije tega minerala, vendar pa imajo večinoma tudi visoke ravni živega srebra.
Površine blizu oceanov imajo po navadi zadostno količino joda, katerega pa primanjkuje v notranjosti in na gorskih območjih, kjer ga je zelo malo ali celo nič.
Morska zelenjava, živali, ki se pasejo v bližini obalnih območjih, organske rastline, ki rastejo kjer je zemlja bogata z jodom, živalski proizvodi, kateri so proizvedeni iz živali, ki so bile hranjene s krmo kateri je bil dodan jod, jodirana sol in ostali dodatki joda so med najbolj znanimi viri tega minerala. (5.).
Zakaj včasih telo ne more absorbirati joda?.
Telo, ki vsebuje toksine, ne more absorbirati in uporabiti zadostne količine joda, ki ga dobi s hrano, zato so potrebni dodatki k prehrani.
Najboljša je lugolova raztopina kalijevega jodida, ki je zlahka dostopen našim celicah.
Dnevno se ga zaužije po kapljicah. Ko odpravimo primanjkljaj, telo postopoma začne izpodrivati strupene halogenide iz tkiv po telesu, predvsem iz ščitnice in drugih večjih »skladišč« joda.
Jod zaradi razstrupljevalnega učinka tudi krepi imunski sistem in pomaga uravnotežiti hormonsko stanje..
Kako so povezani pomanjkanje joda, ščitnica in druge bolezni?.
Naravno nastali jod je redek element, ki ga v našem telesu lahko zaznamo le v sledovih. Leta 1800 so ga odkrili francoski kemiki in ugotovljeno je bilo, da je učinkovit pri golšavosti (otekanje žleze ščitnice).
Leta 1924 so ga v Združenih državah začeli uporabljati kot dodatek k soli, saj je bila visoka stopnja pomanjkanja joda zelo pogosta. Zaradi dodatka joda k jedilni soli je bil pojav golšavosti oziroma otekle ščitnice v ZDA zelo zmanjšan oziroma praktično odpravljen.
Na podlagi tega so sklepali, da uporaba jodirane soli zadošča za zadovoljitev telesne potrebe po tem mineralu. Čeprav so to potrdili na mnogih medicinskih šolah že pred nekaj desetletji, se mnogi znanstveniki s svojimi študijami trudijo to trditev ovreči.
Poleg tega pa so raziskovalci ugotovili, da je jod, ki je dodan soli biološko slabo uporaben, kar pomeni, da telo ne absorbira celotnega zaužitega odmerka, pač pa le del tega.
Kaj pa ščitnica in potreben dnevni vnos joda?.
Po priporočilih ZDA naj bi odrasli dnevno zaužili 150 mikrogramov (µg), medtem ko je priporočen vnos za nosečnice in doječe matere malenkost višji, in sicer med 220 in 290 mikrogrami.
Te količine so bile določene za učinkovito preprečevanje golšavost, niso pa upoštevali vseh drugih potreb v telesu.
Ustrezna količina joda je bistvenega pomena za zdravje in dobro počutje. Prejšnje generacije zdravnikov so jod pri zdravljenju pacientov uporabljali precej pogosto.
Običajen predpisani odmerek je 1 gram kalijevega jodida (KI), ki vsebuje 770 mg joda, kar pa precej presega dosedanje priporočene vrednosti za vnos tega elementa (150 mg).
Dr Albert S. Gyorgi (1893-1986),zdravnik, ki je odkril vitamin C, je zapisal: »Ko sem bil študent medicine, je bil jod v obliki kalijevega jodida univerzalno zdravilo. Nihče ni natančno vedel, kakšen je njegov učinek, pa vendar učinek je imel in ta je bil dober. Študentje smo se takrat šalili na ta račun. Če nisi vedel kaj točno se s pacientom dogaja, si mu predpisal kalijev jodid«..
Ali je samo ščitnica tista, ki potrebuje jod in kje v telesu je še potreben jod?.
Določeno količino joda za svoje optimalno delovanje potrebuje žleza ščitnica, endokrini sistem, imunski sistem, z zadostno količino pa zmanjšamo možnost za nastanek rakavih obolenj..
Kakšna je pravzaprav vloga joda, ščitnica n ostala tkiva?..
Jod je predvsem znan po tem, da nadzoruje delovanje ščitnice in presnove.
Potreben pa je tudi za zdrav imunski sistem, saj ima veliko terapevtsko prednost, in sicer antibakterijsko, antiparazitsko, antivirusno in antikancerogeno delovanje.
Kaj pa ščitnica in jod?.
Ščitnica je glavno mesto za shranjevanje joda v našem telesu .
Mineral je skoncentriran tudi v žleznem sistemu.
Jajčniki, prsi, prostata in možgani vsebujejo visoke koncentracije joda in skoraj vsaka celica v telesu je odvisna od tega zelo pomembnega elementa.
Ko pride do pomanjkanja, ščitnica zanj tekmuje z drugimi »skladišči«, in tako se izčrpajo vsa skladišča joda. Če primanjkljaja ne nadomestimo dovolj hitro, to lahko pomeni veliko tveganje za nastanek različnih bolezni, vključno z rakom..
Ali je jod pomemben tudi za otroke?.
Ja, jod je prav tako bistvenega pomena za rast in razvoj otroka. Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da je pomanjkanje tega minerala pri nosečnicah glavni vzrok motenj v duševnem razvoju in poškodb možganov pri plodu..
Kaj pa jod, ščitnica in nosečnost?.
Pred in med nosečnostjo lahko pomanjkanje joda povzroči golšavost, splav, prezgodnji porod in poveča tveganje za umrljivost. Nevarno je tudi pomanjkanje joda pri novorojenčkih in majhnih otrocih.
Dr.David Brownstein je v svoji knjigi pojasnil zakaj potrebujemo jod, zakaj ne moremo živeti brez njega, zakaj in kako ga ščitnice uporabi za proizvodnjo svojih hormonov in urejanje telesne presnove.
Kaj je premajhno delovanje ščitnice?.
Hipotiroidizem pomeni, da ščitnica premalo deluje, naša prebava je močno upočasnjena, kar se odraža na mnogih nivojih.
Eden izmed njih je zagotovo povečanje telesne teže v krajšem časovnem obdobju, kljub nespremenjenemu energijskemu odnosu..
Kateri so znaki za premajhno delovanje ščitnice?.
- lomljivi nohti
- mrzle roke in noge
- suha koža
- povišan holesterol
- utrujenost
- nezmožnost koncentracije
- neplodnost
- neredne oz. odsotne menstruacije
- mišični krči in slabosti
- slab spomin
- zabuhle oči
- pridobivanje telesne teže
Zakaj nastane premajhno delovanje ščitnice?.
Premajhno delovanje ščitnice ali hipotiroidizem je pogost predvsem takrat, ko je vnos joda premajhen in pride do pomanjkanja..
Kje je rešitev pri premajhnem delovanju ščitnice?.
Dr. Brownstein je dokazal, da je pogosto vzrok izboljšanja zdravstvenega stanja, prav dodatek joda..
Vzrok katerim težavam je pomanjaknje joda?.
Pomanjkanje joda oz. nepravilno delovanje ščitnice vodi v številne bolezni, kot so alopecija, dermatitis, artritis, amenoreja oz. izguba menstruacije, neplodnost, splav, nizek srčni utrip, osteoporoza in številne druge.
..
Kaj pa ščitnica, jod in testiranje?.
Testiranje je pomembno diagnostično orodje, s katerim dokažemo pomanjkanje joda v tkivih in ščitnici ter tudi pomanjkanje joda.
Prav tako ne pozabite, da ni nikoli dovolj le merjenje skupnega ščitničnega hormona TSH, vendar je vedno potrebno vedeti tudi vrednosti T3 in T4, anti TPO in joda.
Zakaj pravijo, da je jod antikancerogeno hranilo?.
Naravni življenjski ciklus normalnih celic vključuje rast, delitev in smrt.
Apoptoza je nujno potreben in naraven proces, ki se nanaša na programirano smrt telesnih celic. Izrabljene celice nenehno nadomeščajo nove celice in tako se nadaljuje normalen življenjski cikel celic.
Apoptoza ohranja delitev celic »v šahu«, tako zagotovi njihovo normalno življenjsko dobo in morebitno smrt.
Neobičajne, rakaste celice, niso deležne apoptoze in zato začno nenadzorovano rasti, kar s časoma začne ogrožati naše zdravje in ne nazadnje tudi življenje..
Kako jod preprečuje nastanek raka?.
Glede na klinične izkušnje in raziskave, dr. Brownsteina in njegovih sodelavcev, je jod hranilo, ki učinkuje proti nastanku raka.
Menijo, da v primeru zaužitja joda v precej večjih količinah, kot je to priporočeno, ta mineral spodbudi apoptozo, ta pa prepreči nastanek rakavih celic.
Prepričani so še, da kronično pomanjkanje povzroči nezmožnost pravilne uporabe joda, to pa je odličen pogoj za nastanek raka hormonsko občutljivih tkiv in žlez, kot so prsi, jajčniki, maternica in prostata.
Pionirsko delo in raziskovanje zdravnikov dr. Guy Abrahama (nekdanji profesor medicine na univerzi UCLA), dr. David Brownstein (avtor in direktor Centra za medicino Holistic v W.Bloomfield, MI) in dr. Jorge Flechas (direktor Flechas družinska praksa v Hendersonville, NC) potrjuje, da je zadosten vnos joda zelo pomemben in da bi ga morali zaužiti veliko več kot zapovedujejo priporočene vrednosti. Brownstein je testiral več kot 4.000 bolnikov in ugotovili, da jih 96% trpi za pomanjkanjem tega minerala. Flechas je dobil podobne rezultate, ko je naredil laboratorijske teste pri kar 21.000 ljudeh po vsem svetu..
Kako poleg laserskega testiranja in iz urina, še lahko testiramo pomanjkanje joda?.
Dr. Guy Abraham in njegovi kolegi, Brownstein in Flechas so razvili zanesljivo metodo merjenja ravni joda.
Ta metoda temelji na konceptu, da bolj, kot nam primanjkuje joda, manj ga bomo obdržali na koži po vnosu dodatnega joda/jodida in manj ga bomo izločili z urinom.
Če ima telo joda dovolj, bo madež na koži ostal, 90% ali celo več dodatno vnesenega odmerka. Če pa madež izgine, do 90% dodatnega vnosa, pomeni, da nam tega minerala primanjkuje..
Kaj pa kalijev jodid in kako vpliva na delovanje ščitnice?.
Strokovnjaki, ki se ukvarjajo z vsebnostjo in pomenom zadostne vsebnosti joda so ugotovili, da je kombinacija joda in jodida bolj učinkovita kot če vnašamo samo eno izmed teh dveh oblik.
To pa zato, ker različni deli telesa rabijo različne koncentracije omenjenih mineralov. Na primer, prsi in prostata pretežno uporabljata jod, medtem ko ščitnica in koža potrebujeta jodid.
Pomembno je , da se o rezultatih testiranja pogovorite z zdravnikom ali pokličete na telefonsko posvetovalnico, kjer vam bodo znali strokovno razložiti rezultate opravljenega testiranja, vam določili primeren odmerek joda ter vam svetovali, katerih hranilom se je bolje izogibati, da bo absorpcija minerala najbolj optimalna..
Kje vse, poleg ščitnice, se pokaže izboljšanje ob dodajanju kalijevega jodida?.
Ustrezna dopolnila bogata z jodom lahko prinesejo izboljšanje na mnogih področjih, na primer pri bolezni ADD, prsi, jajčnikov in prostate ter ščitnice, vaginalnih okužbam, neplodnost, cistam lojnic, migrenskim glavobolom in mnogim drugim.
Pomembno je, da je odmerek joda ustrezen, saj je prevelika vsebnost tega prav tako problematična, kot njegovo pomanjkanje.
Japonci zaužijejo skoraj 14 miligramov (mg) joda na dan (predvsem iz morskih alg), kar je skoraj 100-krat več od priporočenih vrednosti ZDA. Gre za velike količine joda glede na ameriške standarde, vendar ne smemo zanemariti, da imajo Japonci zelo nizko stopnjo bolezni prsih, prav tako pa tudi nizko raven obolelih za rakom prsi, maternice, jajčnikov in prostate. Brownstein je ugotovil, da so učinkovite doze nekje med 12 in 50 mg na dan, za večino odraslih.
Dodatki joda, kadar so ti potrebni, niso namenjeni samo za resne zdravstvene izzive, ampak so koristni tudi za vzdrževanje zdravja in preprečevanje bolezni. Ker je jod eden izmed najbolj pomembnih mineralov v telesu, testiranje njegove ravni ne bi smeli zanemariti, zagotovo pa se bi ga morali poslužiti vsi tisti, ki si želijo doseči ali ohraniti optimalno zdravje..
Zaradi katerih snovi je ščitnica najbolj obremenjena?.
- živo srebro in težke kovine
- kronični stres
- gluten – povzroča kronična vnetja v telesu
- predelana in v naprej pripravljena hrana z veliko sladkorja in nasičenih maščob
- podhranjenost pomembnih vitaminov in mineralov – premalo joda, vitamina D, omega-3 maščobnih kislin, selena, cinka, vitaminov A in B
- hrana, ki vsebuje goitrogene – brstični ohrovt, repa, cvetača, zelje in ohrovt, arašidi, orehi, koruza, soja
- če uživate tudi hrano živalskega izvora, naj bo vedno bio (belo meso, nehomogenizirano mleko, jajca – kar ni bio, vsebujejo antibiotike, hormone…krma je pogosto sestavljena iz gensko pridelane soje in koruze).
Katero hrano ima ščitnica rada?
- ekološko zelenjavo
- nesladko sadje
- žita brez glutena
- stročnice
- hladnostiskana olja
- oreščke
- dovolj sveže vode
Kaj je še potrebno za dobro delovanje ščitnice?.
Zelišča, kot so kurkuma, peteršilj, ingver in cimet omogočajo stimulacijo ščitnice.
Nekatere od omenjenih živil vsebujejo veliko železa, ki je koristen za delovanje ščitnice.
Kokosova maščoba je koristna za vse, ki trpijo zaradi hipotiroidizma, saj ima srednjeverižne trigliceride (MCT), ki pospešijo metabolizem in pomagajo pri izgubi teže.
Prav tako je zelo priporočljiv zeolit, saj odstranjuje nakopičene strupe in toksine, odlično pa se obnese tudi pri urejanju delovanja metabolizma. Prav tako pomaga zniževati telesno težo na podlagi odstranjevanja odvečnih tekočin iz telesa.
S čiščenjem limfe optimalno deluje na žleze in izločanje hormonov. Raziskave kažejo, da ob dolgotrajni uporabi vpliva na porabljanje maščob, saj jih uporabi kot metabolično gorivo..
Kaj je T4 in kako deluje v povezavi s ščitnico?.
T4 je znan kot tiroksin in vsebuje štiri molekule joda. V ščitnici je veliko več hormona T4 kot T3. Vendar je T4 sam po sebi zelo malo aktiven, večina se ga mora pretvoriti v T3 in to je tudi njegova glavna naloga. T3 pa je aktiven ščitnični hormon, ki ga potrebujejo naše celice in je za njih uporaben.
Skupni T4
In tudi takrat, ko nam izmerijo T4 moramo vedeti, da obstajata dve vrsti T4. To vključuje T4, ki je vezan na beljakovine ter prosti T4, ki plava okoli v krvi in ki je tudi uporaben za pretvorbo v T3 (in ga lahko izmerimo iz sline). Ker je skupni T4 vezan na beljakovine, se njegova vrednost ob uporabi kontracepcije oz. drugih hormonskih tablet, mirene in med nosečnostjo močno dvigne, vendar nam to nič ne pove, saj moramo izmeriti prosti T4, torej tisti, ki je prost v krvi in je potreben za pretvorbo v T3.
Nizka vrednost prostega T4 lahko pomeni hipotirozo oz. premajhno delovanje ščitnice in potrebo po večji količini T4. Bolniki s hipertirozo oz. prevelikim delovanjem ščitnice imajo ponavadi visoko raven prostega T4..
Kaj je T3 in kako deluje v povezavi s ščitnico?.
T3 je znan kot trijodotironin in je sestavljen iz treh molekul joda. T3 je aktivna oblika hormona ščitnice, ki ga uporabljajo naše celice in v ščitnici se ga ustvari le 20%, ostali nastane iz pretvorbe prostega T4.
T3 ravni niso posebej v pomoč pri diagnosticiranju težav ščitnice, je pa testiranje prostega T3 zelo priporočljivo in uporabno pri prilagajanju zdravil oz. naravnih dodatkov pri težavah s ščitnico.
Če imate težave z odvečnimi kilogrami, razpoloženjem, utrujenostjo, neurejeno prebavo, s pomanjkanjem energije ter s suho kožo, imate lahko težave z delovanjem žleze ščitnice.
Preden pa se podvržete hormonskemu zdravljenju, poskrbite za svojo prilagojeno prehrano, ker vam lahko resnično zelo pomaga..
Kaj pa ščitnica in kako lahko njeno delovanje spodbudimo na naraven način?.
Najpogosteje je krivec premajhnega delovanja jod, in sicer premalo joda v vsakodnevni prehrani. Zato večina držav zakonsko dodaja jod v sol in osvešča, da bo ta dodatek poskrbel, da boste dnenvo zaužili dovolj joda.
Ampak temu seveda ni tako. Po raziskavah, ki so jih opravljali v zadnjem letu, so ugotovili da kar 47% večjih manufaktur ne dodaja toliko joda v sol, kot to priporoča svetovna zdravstvena organizacija.
Še dodatno, jod ki je dodan soli ni obstojen in zato ob predolgi izpostavljenosti zraku in vlagi izhlapi. Zato raje ne uporabljajte preveč toksične namizne soli, da bi zadostili dnevne potrebe po jodu. Raje se poslužujte hrane, ki je naravno dovolj obogatena z jodom.
- ŠKOLJKE: Vsebujejo velike količine joda. Vedar se je nujno pozanimati o samem izvoru školjk, preden jih pojemo, saj je njihova primarna naloga, da so čistilci morja. Školjke iz Rdečega morja, Azijskega Pacifika in Mehiškega zaliva so močno kontaminirane s težkimi kovinami in zato neprimerne za uporabo.
- ALGE: Alge kot je Kelp so bogate z jodom. Kelp lahko jemljete kot prehransko dopolnilo, če vam ne ustreza okus alg na solati. Rjave alge, ki jih ravno tako lahko jemljete kot dodatek, imajo še veliko drugih dobrih lastnosti, poleg visoke vsebnosti joda. Vendar morate biti ponovno pazljivi pri geografskem izvoru.
- KOKOSOVO OLJE: Je najbolj priporočljivo za kuhanje in pečenje, ali pa ga preprosto pojeste kot zdrav dodatek, dve žlici na dan. Mora biti organsko, hladnostiskano deviško kokosovo olje, ki poleg ostalih optimizacijskih lastnosti preprečuje tudi razvoj Alzheimerjeve bolezni.
Kaj pa ščitnica in maščobe?.
Za proizvodnjo hormonov so potrebne dobre maščobne kisline, zato ne pozabite na priporočene maščobe, najboljše so iz mikroalg (zaradi EPA in DHA maščobnih kislin). Uživajte v lanenem semenu in v lanenem, svetlinovem in konopljinem olju.
Ne pozabite na zeleno zelenjavo, oreščke, stročnice in na žita brez glutena, na mikroalge in dnevno gibanje na naravni svetlobi, saj so kalcij, magnezij in vitamin D nepogrešljivi pri naši presnovi, selen pa skrbi za pretvorbo T4 v T3.
Za soljenje pri premajhnem delovanju žleze ščitnice uporabljajte naravno morsko sol, uživajte v špinači, blitvi in v mikroalgah..
Kaj pa ščitnica in apetit?.
Hormoni ščitnice in ščitnica so glavni regulatorji metabolizma in imajo močan vpliv na telesno težo in kontrolo nad načinom, kako organizem presnavlja ogljikove hidrate in maščobe.
Nepravilno delovanje ščitnice vpliva tudi na kontrolo apetita. Študije kažejo, da hormoni ščitnice lahko spremenijo nivo hormona leptina, ki nastane iz maščobnih celic in za katerega menijo,da kontrolira apetit in stabilizira nivo energije.
Delovanje naše žleze ščitnice je za naše dobro počutje in zdravo delovanje vseh telesnih procesov zelo pomembno, zato zanjo poskrbite preden se težave pojavijo (velikokrat nastopijo v menpoavzi zaradi upadanja nastajanja spolnih hormonov) oz. kot podporno terapijo uradnemu zdravljenju..
Naštejmo še enkrat glavne vzroke za premajhno delovanje ščitnice.
- Nepravilna prehrana, polna strupov, sladkorja, transmaščob in predelanih izdelkov
- Industrijske pijače
- Kofein, nikotin, alkohol
- Celiakija
- Sladkorna bolezen
- Povišan holesterol
- Nepravilno razmerje med estrogenom in progesteronom
- Hormonsko neravnovesje
- Chronova bolezen
- Avtoimuna obolenja
- Določena zdravila in hormoni
- Dednost
- Pomanjkanje joda
- Presežek težkih kovin, virusov, parazitov in gliv – če ne veste, česa imate preveč ali premalo, vam svetujem diagnostiko pri. Dr. Ireni Kranjc TUKAJ.
Kateri so znaki, ki nakazujejo na premajhno delovanje ščitnice?.
- Utrujenost
- Občutljivost na mraz
- Zaprtost
- Pridobivanje kilogramov
- Suha koža
- Izpadanje las
- Zabuhlost
- Hladne roke in noge
- Mišična oslabelost
- Hripavost
- Povišan holesterol
- Depresija
- Tesnoba
- Anksioznost
- Slab spomin
- Tanjšanje kože na obrazu
- Težave s spanjem
- Izčrpanost
- Aknavost in nečista koža
- Bolečine v sklepih, rokah, nogah
- Neredne menstruacije
- Težave z zanositvijo
- Težave s koncentracijo
- Žalost
- Spremenljivo razpoloženje
- Pomanjkanje želje po spolnosti
- Močni PMS simptomi
- Težave s hujšanjem
- Težave s pridobivanjem mišične mase
- Vrtoglavica
- Omotica
- Zvonjenje v ušesih – tinitus.
Kaj pa premalo delujoča ščitnica in prehrana?.
- Iz prehrane odstranite vse predelane in v naprej pripravljene izdelke
- Odstranite gluten
- Uživajte čimmanj mlečnih izdelkov
- Ne jejte ocvrte hrane
- Uživajte v sveži zelenjavi
- Ne pozabite na dodatek Super omega maščob
- Dodajte dodatek D vitamina
- Uživajte v naravni morski soli, solite na koncu
- Pecite na kokosovi maščobi
- Omejite uživanje goitrogenov: zelje, repa, brokoli, cvetača, soja
Ali so bolezni ščitnice pogoste?.
Ja, bolezni ščitnice so v porastu in samo v Sloveniji se z boleznijo ščitnice spopada več tristo tisoč ljudi..
Katera je najbolj pogosta bolezen ščitnice?.
Najpogostejša bolezen ščitnice je avtoimuno obolenje ščitnice ali Hashimotov tioriditis.
Kdo najpogosteje zboli za boleznimi ščitnice?.
Bolezni ščitnice se najpogosteje pojavljajo pri ženskah od 50. do 60. leta starosti..
Kaj pa nosečnost in težave s ščitnico?.
Ščitnica zelo vpliva na zanositev in potek nosečnosti in ravno težave s ščitnico so pogosto vzrok težavam z zanositvijo in prezgodnjemu splavu..
Ali je povečana ščitnica znak za pomanjkanje joda?.
Ja, eden zelo očitnih simptomov pomanjkanja joda je ravno golšavost in nepravilno delovanje ščitnice..
Ali je pregled ščitnice dobra pomoč pri težavah, ki nakazujejo na njeno nepravilno delovanje?.
Seveda, pregled ščitnice pri zdravniku, z ultrazvokom je dober diagnostični postopek.
Ne pozabite pa tudi na merjenje ščitničnih hormonov ter na pomanjkanje joda v telesu..
Kaj pa prekomerno delovanje ščitnice?.
Prekomerno delovanje ščitnice ali hipertiroza se pojavi takrat, ko je v telesu preveč ščitničnih hormonov..
Kateri so znaki za prehitro delovanje ščitnice?.
- živčnost
- nemir
- napetost
- utrujenost
- hujšanje ob normalnem ali celo povečanem apetitu
- tresenje
- slabo prenašanje vročine
- koža postane tanka, mehka, topla in vlažna
- pogosto se pojavi izpadanje las
- najpogosteje sta prizadeta srce in ožilje
- pojavijo se palpitacije (neugoden občutek hitrega oziroma nerednega bitja srca)
- pospešen utrip v mirovanju (sinusna tahikardija)
- motnje srčnega ritma, kot so fibrilacija atrijev
- pri starejših je pogosto srčno popuščanje
- zniža se diastolni krvni tlak, sistolni tlak večinoma ostane nespremenjen
- pogosta je psihična labilnost
- motena je koncentracija
- posebno pri starejših je pogosta apatija
- oslabljena je mišična moč
- lahko se pojavi zadihanost že pri manjših naporih.
- prebava je pospešena, pogoste so diareje
- moten je menstrualni ciklus
- menstruacija lahko popolnoma preneha
- zmanjšana je sposobnost zanositve
- hipertiroza je najpogostejši vzrok sekundarne osteoporoze
Zakaj pride do prehitrega delovanja ščitnice?.
Najpogostejši vzrok je avtoimuno obolenje ali bazedovka, posledica avtoimunega obolenja pa je telesna proizvodnja protiteles, ki ves čas vzpodbujajo prekomerno proizvodnjo ščitničnih hormonov iz ščitničnih celic..
Kako sta povezana črevesje in ščitnica?.
Vzrok bolezni ščitnice je najpogosteje avtoimuno obolenje. Z drugimi besedami prizadet imunski sistem. Imunski sistem pa se v večini nahaja v črevesju.
Torej, če črevesje ne deluje pravilno, če je poškodovano in če imamo različne prebavne težave, potem lahko sklepamo, da bo kmalu prišlo do težav s ščitnico.
Za zdravo črevesje poskrbite z zdravo in uravnano prehrano, dodatkom zeolita in probiotikov.
Prav tako v črevesju in jetrih poteka pretvorba neaktivnega ščitničnega hormona T4 v aktivnega T3 in če sta poškodovana, do te pretvorbe ne pride..
Kako sta povezana stres in ščitnica?.
Stres in povišan kortizol poškodujeta delovanje črevesja in vplivata na nepravilen odziv imunskega sistema, kar posledično vodi v različna avtoimuna obolenja, tudi v težave s ščitnico..
Kako so povezani spolni hormoni in ščitnica?.
Ščitnična žleza ima v svojih obščitničnih receptorjih tudi receptorje za estrogen in kadar je ta v telesu povišan oz. nesorazmeren na progesteron, takrat se ta presežek estrogena lepi na receptorje ob ščitnici in moti njeno delovanje..
Kako so povezana jetra in ščitnica?.
V jetrih poteka več kot 60 % pretvorbe neaktivnega hormona T4 v aktivnega T3..
Ali je zdravljenje ščitnice omejeno le na zdravila?.
Ščitnici lahko zelo dobro pri njenem delovanju pomagamo tudi s pravilno načrtovanim jedilnikom, z dodatki, sproščanjem in nekaterimi drugimi tehnikami..
Zakaj je depresija pogosta težava pri boleznih s ščitnico?.
Hipotiroza ali premajhno delovanje ščitnice vodi v oslabljen in upočasnjen organizem, v pomanjkanje energije, tesnobo in zelo pogosto tudi v depresijo..
Kaj pa zmanjšano delovanje ščitnice prehrana?.
Bolj pomembno kot tisto, kar uživajte, je tisto, česar ne smete:
- predelani izdelki – paštete, namazi…
- izdelki v vrečkah – piškoti, čips…
- hidrogenizirane maščobe
- sladkorji – beli, rjavi, trsni
- sladko in suho sadje
- preveč goitrogenov – zelje, brokoli, cvetača, soja, brstični ohrovt
- rdeče meso
- suhe mesnine
- prekajeni izdelki
- izdelki s kvasom
- gluten – pšenica, pira, ječmen, rž, kamut
- izdelki z visokim GI – koruza…
Kaj pa rak ščitnice?.
Rak ščitnice je zelo redka bolezen, saj predstavlja približno 1 % od vseh oblik raka..
Kaj pa zdravljenje ščitnice na naraven način?.
Pri težavah s ščitnico upoštevajte:
- uravnotežen jedilnik – naj vam pri pripravi pomaga strokovnjak, pri nas vam pomaga naša klinična dietetičarka Tina Henwood
- znižajte preveliko telesno težo
- znižajte prekomeren stres
Za vso pomoč nam pišite TUKAJ.